Eftermiddagskonferens: Beprövade erfarenheter av entreprenöriellt lärande i Göteborg Stad

tors, 05/11/2017 - 09:00 -- Redaktör

Under hösten 2016 initierades ett samarbete mellan Göteborgs Stad och GR Skola Arbetsliv gällande ett utvecklingsprojekt kring entreprenöriellt lärande. Sammanlagt medverkar över 200 pedagoger i kollegialt lärande, workshops och föreläsningar.
 
Den 24 maj bjuder GR Skola Arbetsliv in en eftermiddag med fokus på forskning och beprövade erfarenheter kring det entreprenöriella lärandet. Ta del av Skolverkets uppdrag och rapporter i ämnet och lyssna till Helena Sagar och Martin Lackeus som forskar på området. Därtill berättar engagerade lärare och rektorer om sina erfarenheter och lärdomar från utvecklingsinsatser i ämnet.
 
Läs mer och anmäl dig här.
 
Kontakt: johanna.redelius@grkom.se