GR Skola Arbetsliv lanserar podd om entreprenöriellt lärande

tors, 04/13/2017 - 10:18 -- Redaktör

Under hösten 2016 initierades ett samarbete mellan Göteborgs Stad och GR Skola Arbetsliv gällande ett utvecklingsprojekt kring entreprenöriellt lärande. Nu kan du lyssna på arbetet via poddradio.
 
Avsnitt 1 – Vad är entreprenöriellt lärande?
I första avsnittet besöker vi Kullaviksskolan i Kungsbacka. Där vi möter vi Helena Sagar, lärare och lektor med en doktorsexamen inom naturvetenskap med utbildningsvetenskaplig inriktning. Hon arbetar dessutom med skolutveckling och entreprenöriellt lärande i Kungsbacka kommun. Avsnittet går på djupet med det entreprenöriella lärandet, där Helena berättar om sin forskning, om begreppet samt vilken effekt hon ser och hur hon använder entreprenöriellt lärande i undervisningen.
 
Lyssna här.
 
Kontakt: kristoffer.creutz@grkom.se